Sérülések
A sérüléstől függően a tünetek lehetnek enyhébbek vagy súlyosak, illetve rövidebb vagy hosszabb ideig fennállóak.
Az akut sérülések hirtelen keletkeznek, és éles fájdalom, duzzanat vagy az érintett terület csökkent mobilitása kísérheti azokat.
01
A rándulások (amikor a szalagok megnyúlnak, megcsavarodnak vagy elszakadnak) és a húzódások (amikor az izomrostok megnyúlnak vagy elszakadnak) gyakoriak. Tünetek lehetnek a fájdalom, a duzzanat, a zúzódás, az izomgörcsök és az érintett ízület szabad mozgásának korlátozottsága.
02
Milyen hatással lehetnek Önre a sérülések?
A húzódások és rándulások kezelésében eleinte orvosi segítségre lehet szükség, és megakadályozhatják Önt a mindennapi tevékenységek elvégzésében. A súlyos sérülések, mint a törések, szalagszakadások és diszlokációk jelentős fájdalmat okozhatnak, szakszerű orvosi ellátást igényelhetnek, és a gyógyulás időtartama alatt pihenésre kényszeríthetik Önt.
A csont- és izomrendszer sérülései esetén soha ne próbálja leküzdeni a fájdalmát. Ha fájdalmat érez, ne gyalogoljon vagy játsszon tovább, és ne folytassa a testedzést, mert azzal további sérüléseket okozhat.*
*Gyors tények a sportsérülésekkel kapcsolatban. 2016. Gyors tények a sportsérülésekkel kapcsolatban. [ONLINE] Elérhető a következő címen: http://www.niams.nih.gov/Health_Info/Sports_Injuries/sports_injuries_ff.asp. [Letöltve: 2024. Október].
Okok és típusok
Sérüléseket szerezhet munkahelyén vagy otthon, sportolás vagy autóvezetés közben is. A munkahelyi sérüléseket okozhatja elcsúszás, elesés vagy teher emelése, míg a gyakori sportsérülések a térdsérülés, az Achilles-ín problémák, a húzódások és rándulások, valamint a vállsérülések.
Munkahelyi sérülések
A munkahelyi sérülések leggyakoribb okai a botlás, az elcsúszás, az elesés, valamint a kézi mozgatás és emelés. A leggyakoribb munkahelyi sérülések a húzódások és a rándulások, a hát-, fej,- és nyaksérülések, valamint az ismétlődő megerőltetésből származó sérülések.
Sportsérülések
A sportsérülések a test szinte bármely részét érinthetik, beleértve az izmokat, a csontokat, az ízületeket és a kötőszöveteket (inakat és szalagokat). A sportsérülések leggyakoribb típusai a húzódások és rándulások. Térdsérülés kialakulhat sportolás vagy testedzés során túlerőltetés, porcsérülés vagy szalagszakadás miatt. Az Achilles-ín sérülése akkor következik be, ha megsérül a vádli izmot és a sarkat összekötő ín. A sportsérülések forrása lehet baleset, a nem megfelelő edzési gyakorlatok, a nem megfelelő ruházat vagy cipő viselése, a nem megfelelő fittség, illetve a bemelegítés és nyújtás elmulasztása.
Szakértő kezelés
Egy sérülés kezelése annak típusától és súlyosságától függ. Az enyhébb sérülések gyakran otthon is kezelhetők. A fájdalom és gyulladás csökkentésére kérhet gyógyszerészétől recept nélkül kapható nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszereket (NSAID-ok). Ajánlott orvoshoz fordulni, ha a sérülés komoly fájdalommal, erős vérzéssel vagy zsibbadással jár, ha egyáltalán nem tudja terhelni az érintett területet, vagy ha a fájdalmat jelentős duzzanat vagy az ízület instabilitása kíséri. Orvosa javasolhat rehabilitációs gyakorlatokat a sérült testrész helyreállítására.
5 Gyakori sérülés
Fedezze fel termékkínálatunkat
Fedezze fel, hogy termékeink hogyan segíthetnek Önnek
Fedezze fel a Voltaren termékcsaládot,
hogy megtalálja a megfelelő
terméket fájdalma kezelésére.
Tudjon meg többet
Test és testedzés
Tudjon meg többet a testedzés előnyeiről és arról, hogy a fittség fenntartása hogyan segíthet egészsége megőrzésében, illetve hogyan enyhítheti a fájdalmat.
Tudjon meg többetTudjon meg többet testéről, illetve arról, hogy teste hogyan változik az idő előrehaladtával
Tudjon meg többet teste működéséről, az idősödéssel járó változásokról, és mit tehet...
Tudjon meg többetMinden, amit tudni kell a fájdalomcsillapításról
Itt ismertetjük, hogy hogyan hatnak a különböző fájdalomcsillapító termékek, hogy megtalálja a legmegfelelőbb megoldást fájdalmára.
*GSK Global Pain Index jelentés, 2020.
Tudjon meg többet